Warto się badać!

 

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Jak wskazują dane statystyczne pod względem zgonów jest to choroba znajdująca się w czołówce 13% zgonów pacjentek onkologicznych stanowią kobiety chore na raka piersi, dlatego też warto zadbać o profilaktykę i regularne badania mammograficzne. Są one najbardziej popularną metodą diagnostyczną piersi. Wykonywane są w dwóch projekcjach górnodolna i skośna. Wynik badania pozwala na wykrycie nawet drobnych zmian. Główne objawy raka piersi to guz w obrębie gruczołu piersiowego, wciągnięcie skóry lub brodawki, zmiany skórne brodawki bądź wycieki z niej, powiększenie węzłów chłonnym na dole pachowym, owrzodzenie lub zaczerwienienia skóry piersi. Często też do objawów raka piersi zalicza się poszerzenie żył piersi. Lekarze twierdzą, że tylko 10% zachorowań na tą chorobę ma podłoże genetyczne. Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte indywidualną i stałą opieką lekarską.

 

Pacjentka Barbara Kaliszewska uratowała swoje życie dzięki szybkiej reakcji-zauważyła zmiany skórne w okolicach brodawki i zgłosiła się do lekarza. Jednak w jej rodzinie nie było wcześniej zachorowań na tą chorobę. Jak sama twierdzi: „ Uważałam się za młodą silną osobę, nie podejrzewałam-że ta choroba może mnie dotyczyć. W mediach widziałam liczne kampanie propagujące profilaktykę jednak mówi się głównie o badaniach kobiet, które są w starszym wieku-jednak wiem, że temat ten dotyczy wszystkich kobiet bez względu na wiek i na to, czy ktoś chorował w rodzinie, czy też nie. Dzięki szybkiej reakcji i profesjonalnej pomocy mojego lekarza udało mi się uratować swoje życie. Teraz wszystkim kobietą zachęcam Samokontrolę- regularną obserwacje swojego organizmu.”

 

Wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczalny. Regularne badania mammograficzne są bardzo ważne, ponieważ od około 15% do 25% procent chorych pacjentek guz może być niewyczuwalny. Kobiety powinny obserwować nie tylko znaki jakie daje, im organizm-ale też regularnie odwiedzać lekarza, ponieważ rak czasem może przebiegać bezobjawowo.

 

Pani Krystyna Staniszewska, amazonka wspomina walkę z chorobą: „Zrobiłam profilaktyczne badania za namową siostry, gdyż pochodzimy z rodziny obciążonej dziedzicznym ryzykiem zachorowania na raka. Okazało się, że jestem chora. Mój nowotwór przebiegał właściwie bezobjawowo. Dziś jestem już trzy lata po amputacji piersi- wiem, że dla kobiety to straszne przeżycie. Niektóre boją się utraty kobiecości, u nas w kraju temat życia amazonek i ich problemów, choćby doboru odpowiedniej protezy czy też bielizny jest tematem tabu. Ja cieszę się, że los tak się potoczył straciłam pierś, ale uratowałam życie. Jestem szczęśliwą matką i żoną. Nie wyobrażam sobie nie przeżywać z moimi dziećmi tego wszystkiego: ich pierwszych sukcesów zawodowych, za niedługo zostanę babcią. A mogło mnie tyle ominąć.”

 

Lekarze twierdzą, że w Polsce udałoby się uratować więcej kobiet chorych na raka, gdyby każda kobieta dbała o przeprowadzanie regularnych badań. Jednak często z powodu zaniedbań pacjentek diagnoza zostaje wystawiona zbyt późno. 

 

Zachęcamy wszystkie Panie do zapoznania się z tematyką profilaktyki raka piersi. Świetną okazją do tego jest udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Walki z Rakiem Piersi organizowanych w ramach Akcji Samokontrola- Nie daj się chorbie! Udział w spotkaniach jest bezpłatny. 

 

Więcej o akcji: https://www.facebook.com/akcjasamokontrola/

 

 

                                                                  Źródło: Materiały Akcji Samokontrola

 

 DODAJ KOMENTARZ

fb  youtube mail

 

 

DANE FIRMY:

 

adres

 

mail

e-mail:

usmiechnijsiepolsko@wp.pl

telefon

telefon:

+ 48 536-960-440